Sıkça Sorulan Sorular

Exbilet hakkında merak ettiğiniz her şey

Üyelik İşlemleri

Exbilet e-posta ile veya Facebook üzerinden üyelik kabul etmektedir. Facebook ile giriş yapmak için Facebook butonuna tıklayarak otomatik olarak giriş yapabilirsiniz. E-posta adresiniz ile giriş yapmak için kayıt ol sayfasından e-posta adresinizle kayıt olup giriş yapabilirsiniz.
Sitemiz üzerinden bilet alabilmek veya satabilmek için üye olmanız mecburidir. Bu; sizin biletlerinizi yönetebilmeniz, bizim de karşılaştığınız sorunlarda size yardımcı olabilmemiz için gereklidir.
Bu durum genelde tarayıcınızdaki bir eklentinin yada antivirüs programınızın Exbilet ile Facebook arasındaki bağlantıyı engellemesinden kaynaklanır. Lütfen tarayıcı eklentilerinizin ve/veya antivirüs yazılımınızın doğru yapılandırıldığından emin olun.
Exbilet dijital teslimat yapan bir sisteme sahiptir. Her kullanıcının birbirinden ayrılması ve güvenlik tedbirleri sebebiyle cep telefonunuzun ve kimlik numaranızın sisteme kayıtlı olması gereklidir.
Profil fotoğrafınızın altındaki Profilim menüsünden kayıtlı bilgilerinize ulaşabilir, kişisel ve demografik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
Hesap bilgileri altındaki bilgilerimi değiştir menüsünden sonra Mobil Telefonum bağlantısı altından cep telefonunuzu değiştirebilirsiniz. Bu işlem sırasında sistem yeni telefonunuza bir doğrulama kodu gönderecektir ve sisteme bu kodu girmeniz istenecektir. Eğer doğrulama kodunu sisteme girmezseniz yeni mobil telefonunuz aktive edilmeyecek ve sistem eski mobil telefonunuz üzerinden işlem yapmaya devam edecektir.
Profilim menüsünden kayıtlı ayarlarınıza ulaşabilir ve değiştirebilirsiniz.
Bülten üeliğinden çıkmak çok kolaydır. Size gelen maillerin en alt kısmındaki “Üyelikten ayrıl” linkini tıklayarak bildirimleri durdurabilirsiniz. Ayrıca istek listeniz hakkında da bildirim almamak için lütfen aktif isteklerinizi “Bilet isteklerim” linkinden siliniz.

Bilet Alış ve Satış İşlemleri

Organizatör biletleri; direk satışı yapılan biletlerdir. Etkinlik organizatörü tarafından satışa sunulur.
Exbilet kullanıcı biletleri ise diğer kullanıcıların daha önce satın alıp çeşitli nedenlerden dolayı katılım gerçekleştirmedikleri etkinliklere ait olan yeniden sattıkları biletlerdir.
Öncelikle Exbilet'e giriş yapmalısınız. Sonra bilet almak istediğiniz etkinliği seçmelisiniz. Kategori ve bilet adedini belirttikten sonra, ödeme bilgilerinizi girmeniz istenecektir.  Ödemenizi yapıp biletinizi mail yoluyla alabilirsiniz
Aynı etkinlik için maksimum 4 adet bilet alabilir ya da satabilirsiniz.
Exbilet hizmet bedeli, bilet satış fiyatının %8'i olarak hesaplanmıştır. İşlem bedeli ise ödeme sistemine ve kredi kartı cinsine göre farklılık gösteren ek bedellerdir.  Exbilet üzerinde ilan açmak ücretsizdir. Sadece bilet satın aldığınızda yada biletiniz başarılı olarak satın alındığında hizmet bedeli ödersiniz. Exbilet hizmet bedeli, bilet satış fiyatının %8'i olarak hesaplanmıştır. Eğer 100 TL değerinde bir bir biletten bahsedersek, bileti satan kişi 92 TL ödeme alacaktır. Alıcı ise bileti 108 TL'ye alacaktır.
Size harika bir haberimiz var. Organizatörlerden herhangi bir ücret talep etmiyoruz :)
Evet, bilet fiyatlarına KDV ve tüm vergiler dahildir.
Herhangi bir anda hesabınız altındaki biletlerim menüsünden o ana kadar satın almış olduğunuz biletleri görebilirsiniz. Biletinizi burada göremiyorsanız işleminiz gerçekleşmemiş demektir. Yine de herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bize e-posta göndererek hızlıca yanıt alabilirsiniz.
Maalesef hayır. Bilet satışları kesindir. Etkinliğin iptal edilmesi durumu dışında satılan biletler değiştirilmez, iade edilemez, iptal edilemez, ücret iadesi talep edilemez. Satış ve kullanım şartlarımızda da belirtildiği gibi biletinizi almadan önce bu kuralı kabul etmiş sayılırsınız. Exbilet bilet satış acentesidir ve bilet iade etme yetkisi bulunmamaktadır. Fakat yeniden satabilirsiniz :)
Maalesef hayır. Bilet satışları kesindir. Etkinliğin iptal edilmesi durumu dışında satılan biletler değiştirilmez, iade edilemez, iptal edilemez, ücret iadesi talep edilemez. Satış ve kullanım şartlarımızda da belirtildiği gibi biletinizi almadan önce bu kuralı kabul etmiş sayılırsınız. Exbilet bilet satış acentesidir ve bilet iade etme yetkisi bulunmamaktadır. Fakat yeniden satabilirsiniz :)

Kendi Biletinizi Satarken

Evet, Birden çok bilet içeren PDF dosyalarını sisteme yükleyebilirsiniz. Hatta bir ya da daha fazla bileti kendinizin kişisel kullanımı için bile saklayabilirsiniz. Exbilet yazılımı; PDF dosyasının içinde kaç sayfa olduğunu tanımlayacak ve onları birbirinden ayıracaktır. Her sayfa bir bilet olarak tanımlanacaktır. Ek olan sayfaları ayrıca işaretleyebileceksiniz. Satmak istediğiniz biletleri seçtiğinizde sadece bu biletler satışa sunulacaktır. İlanı açtığınızda satmak için seçmediğiniz biletler size mail olarak geri gönderilecektir.
Exbilet üzerinden her tür bileti satabilirsiniz. Tema etkiniğinden festivallere, tiyatrodan konsere, klüplerden müzeye kadar PDf formatında olana bütün biletlerin satışını yapabilirsiniz. Fakat uçuş biletleri, misafir listesi biletleri, yada yarışmalardan kazandığınız biletler gibi kişisel biletlerin satışını yapmadığımızı hatırlatmak isteriz. Bu biletler kişiye özel biletler olup, başkasının kullanabileceği biletler değildir.
Ke-sin-lik-le!! Satıştaki biletiniz, satın alan kişiye, ödeme alındıktan sonra gönderilmektedir. Exbilet ödemeyi aldığında, etkinlik tamamlandıktan sonraki 3 iş günü içerisinde banka hesabınıza gönderecektir. Bu bizim size garantimizdir.
Evet, fakat öncelikle Exbilet üzerindeki ilanınızı silmeniz gerekmektedir. Eğer siz ilanı silmediğiniz için, son dakikada birisi biletinizi satın alırsa, siz bu bileti kullanamıyor olacaksınız.
Hayır, Maalesef kağıt bilet satışı mümkün değildir. Exbilet üzerinde sadece daha önce satın aldığınız orijinal PDF ile işlem yapabilirsiniz. Ayrıca yeniden basılmış, fotoğrafı çekilmiş ya da taratılmış bilet kullanırsanız, sistem buna izin vermeyecektir.
Bir ilan oluşturduğunuzda, etkinlik anında görünür olacak fakat bilet satışa hazır olmayacaktır. Bir Exbilet yöneticisinin ilk önce biletinizi kontrol edip onaylaması gerekmektedir. Eğer gün içinde ilan açarsanız biletinizin onaylanması dakikalar sürecektir. Fakat akşam ya da gece açarsanız, biletiniz bir sonraki sabaha kadar onaylanmayı bekleyecektir.
Passolig gibi üyelik satışı yaparken lütfen bilet ekleme ekranında "Passolig" seçeneğini işaretleyin. Biletiniz satıldığında, bileti alan kişinin T.C. Kimlik numarasını size mail olarak göndereceğiz. Sizde Passolig sisteminden gerekli aktarımı gerçekteştirip bunu yaptığınıza dair "Satıştaki Biletlerim" sekmesinden Onay göndermelisiniz. Bileti alan kişi de, Passolig sisteminde bu aktarımı görüp, "Aldığım Biletler" bölümünden onay verecek ve böylece satış tamamlanmış olacaktır. Maç bitiş saatinden itibaren 3 gün içinde ödemeniz banka hesabınıza geçecektir.
Zaten potansiyel alıcı bulduğunuz durumlarda, şunu yapmanızı öneririz; Bilet satış ekranındaki 6 numaralı adıma (6. Duyur/reklamını yap) geldiğinizde, “Zaten bir alıcı buldum” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Sonrasında alıcının mail adresini yazıp ilanı açın.
Öncelikli amacımız ikinci el bilet satışını mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmektir. Bu yüzden bilet satış fiyatı ile ilgili, biletin orijinal fiyatının maksimum %130 üzerine veya %50 altına satabileceğiniz bir kural koyduk.
Eğer Resident Advisor veya Carré gibi firmalardan alınmış biletiniz var ise bunları satmanız mümkün değildir. Çünkü sistem dosyada kaç adet bilet olduğunu göremeyecek ve otomatik olarak bölemeyecektir. Elinizde bu firmalara ait bilet var ise lütfen bizimle mail, telefon ya da chat yoluyla iletişim kurunuz.
Maalesef hayır. Herkes almak istediği kadar bilet seçebilir. Yine de denemek isterseniz lütfen, bütün biletleri tek seferde satmak istediğinizi bilet satış ekranındaki açıklama kutucuğuna yazınız. Bu şekilde mümkün olacak diyemiyoruz ama en azından deneyebilirsiniz J
Maalesef bazı etkinliklerde, kilitli dolap bileti alan katılımcılara, kilitli dolabın PIN numarasını içeren mail atılmaktadır. Bizim bu kodlara ulaşabilmemiz mümkün olmayacağı için, kilitli dolap biletlerinin Exbilet üzerinden satışının yapılmasına izin vermemekteyiz.
Satıştaki biletlerim bölümünden, her zaman satışta olan biletlerinizi görebilir ve silebilirsiniz. Fakat satışı başarıyla tamamlanış olan biletleri veya ilanları silmeniz mümkün değildir.
Maalesef bu mümkün değildir. Bilet her yeniden düzenlendiğinizde, yeniden onaylanması gerekeceğinden ve o sırada satın almaya çalışan kişi için sorun yaratacaktır. Bu yüzden bileti düzenlemek yerine silip yeniden yüklemenizi öneririz.
Biletinizin satıldığını anlamanın bir çok yolu var. Ama en garantisi şudur; Biletiniz satıldığı anda bizden SMS ve e-mail alacaksınız. Bunlardan sadece birini mi aldınız? Endişelenmeyin, biletiniz yine de satılmıştır. Hala emin değilseniz, “Satıştaki ilanların” bölümünden biletinizin anlık durumuna bakabilirsiniz.
Biletinizi satmanın en kolay ve güvenli yolu Exbilet olacaktır. Fakat tabii ki biletinizi kendiniz de satabilirsiniz. Bu durumda lütfen ilk önce Exbilet üzerindeki ilanınızı sildiğinizden emin olun. Eğer siz biletinizi arkadaşa satmadan önce sitemiz üzerinden satılırsa geri almanız mümkün olmayacaktır.
Ödemenizi etkinik bitiş zamanından sonraki üç iş günü içerisinde hesabınıza gönderiyor olacağız.
Maalesef mümkün değildir. Biletiniz satın alındığı anda, alıcı tarafından ödemesi yapılmış ve bilet onun bilgisayarına indirilmiş oluyor. Eğer yanlış bir şeyler var ise lütfen bizimle iletişime geçiniz. Biz sizin yerinize alıcı ile iletişim kuracağız. Fakat alıcı iş birliği yapmayı reddederse bu durumda yapılacak ekstra bir şey olmadığını da belirtmek isteriz.

Exbilet Kullanıcı Biletleri Alırken

Evet. Exbilet güvenli takası amaçlar. Bunu sağlamak için yüklenen e-bileti bir çok farklı yol ile kontrol ediyoruz. E-bilet ve satıcı kontrol edildiğinde, ilanı "E-bilet kontrol edildi" şeklinde işaretliyoruz. Facebook girişi ise; sizin, satıcının güvenilir olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Sizler üyeye ait isim, arkadaş sayısı ve profil fotoğrafını, ayrıca satıcının Exbilet üzerinde kaç bilet sattığını da görebileceksiniz. “Exbilet %100 güvenlidir” demeyi bizler de çok isterdik fakat ikinci el bilet pazarında bu mümkün değildir. Biletleri birçok yolla kontrol etmemize rağmen yine de %0,005 gibi küçük bir oranda sorunla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda satıcı Exbilet sisteminden kalıcı olarak uzaklaştırılmakta ve sistemimizde bulunan profil bilgileri adli makamlara iletilmektedir.
Maalesef Hayır. Bütün herşeyin, hem alıcı hem de satıcı için, mümkün olduğu kadar kolay olmasını istiyoruz. Satıcılar biletlerini herhangi bir çaba sergilemeden satabilmeliler. Elbette satıcıların iletişim bilgilerine sahibiz, böylece herhangi bir acil durumda sizin yerinize satıcı ile iletişim kurabilmekteyiz.
Hayır, Bilet üzerindeki barkodlar otomatik olarak okunuyor ve biletin daha önce zaten satılıp satılmadığı bilgisi kontrol ediliyor. Eğer satıcı (yanlışlıkla!) aynı bileti yeniden yüklemeye çalışırsa, sistem buna izin vermeyecektir. Tabii Exbilet dışında neler olup bittiğini bilemeyiz. Nadir de olsa sorunlu durumlar oluşabilir. Bu kuralın istisnaları Eğer bilet direk olarak Organizatör biletleri bölümünden alınmışsa, yeniden satışına izin verilmektedir.
Email gecikmiş olabilir, spam filtresine takılmış olabilir ya da önemsiz posta kutusuna gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda istediğiniz an “Satın Aldıklarım” bölümünden biletinizi yendien download edebilirsiniz. Lütfen mail adresinizin de doğru ve güncel olduğunu kontrol ediniz.
Çok küçük bir olasılık ama yine de maalesef böyle bir ihtimal söz konusu. Eğer bu gibi bir durumla karşılaşırsanız mümkün olan en kısa sürede bizimle iletişim kurunuz. Eğer girişte biletiniz onaylanmazsa satıcı ile iletişim kurulup. Satıcı ile bir ortak çözüm bulmaya çalışacağız. Eğer Satıcı bunu kasıtlı yapmış ise Exbilet sisteminden kalıcı olarak uzaklaştırılmakta ve sistemimizde bulunan profil bilgileri adli makamlara iletilmektedir.
Evet, Bir problem olmayacaktır. Genelde bilet üzerinde bileti ilk olarak satın alan kişinin adı yazmaktadır. Bir kişinin kendi ve arkadaşları için birden çok bilet aldığını düşünün. Sadece kendi ismi yazdığı için etkinlik kapısında bir sorunla karşılaşmaları beklenilen bir durum değildir. Bu yüzden biletin üzerinde kimin isminin olduğu değil, kişiye özel olan barkod veya QR kodun olması önemlidir.
Lütfen bize mümkün olan en kısa sürede bilgi veriniz. Endişelenmeyin Büyük ihtimalle satıcının yaptığı bir hatadan kaynaklanmaktadır J Durumu düzeltmek için elimizden geleni yapacağız. Lütfen bu bileti yeniden satışa sunmayın. Bu problemin daha da büyümesine ve çözülemeyecek bir hal almasına neden olacaktır.
Eğer etkinliği bulamadıysanız, siz kendiniz ekleyin J Etkinliği eklediğinizde ilk olarak görünmez olacaktır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra görünür hale gelecektir. Siz de bu şekilde bilet isteğinizi ekleyebileceksiniz.
Biletleri saniyeler içinde satılan popüler etkinlikler için herhangi bir bildirim gönderemiyoruz. Bu yüzden bu tip etkinliklerde, etkinlik sayfasından gözünüzü ayırmayın. Bu, satılan bileti ilk olarak görebilmenizin en kolay yoludur.

Ödeme İşlemleri

Şimdilik sadece kredi kartı ile ödeme seçeneklerini destekliyoruz. Zaman içinde en çok kullanıldığına karar verdiğimiz diğer ödeme metodlarını da destekleyerek sistemimize entegre edeceğiz.
Maalesef Hayır. Henüz bu seçeneği desteklemiyoruz.
Sitemizin tamamında teknolojinin sağladığı en son ve tüm güvenlik önlemlerini alıyoruz. Sitemizde yaptığınız tüm önemli işlemler 256bit SSL teknolojisi sayesinde şifrelenerek bize ulaşıyor. Kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde sitemiz üzerinde hiç bir şekilde kart bilgileriniz kaydedilmemektedir. Kart bilgilerinizi girdiğinizde yaptığınız işlemler sizin ve bankanız arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle 3D Secure teknolojisini kullanmaktayız.
Üye menüsünde bulunan biletlerim linkinden biletlerinizi görebiliyorsanız para tahsil edilmiştir. Bu sayfada biletlerinizi göremiyorsanız kartınızdan herhangi bir ücret tahsil edilmemiştir. Yine de emin olmak için bizimle irtibat kurmak isterseniz müşteri hizmetleri telefonumuzdan ya da e-posta adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.
Lütfen kartınızın 3D Secure ödemesine açık olduğuna, bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak girdiğinizden emin olun. Bu işlem bizim sistemimiz üzerinde değil bankanızın sayfasında gerçekleşmektedir. Dolayısı ile Exbilet olarak bu duruma müdahale edememekteyiz. Eğer geri dönüşünüzde onay sayfasını görmüyorsanız kartınızdan hiç bir şekilde tahsilat yapılmamaktadır. Satın almak işleminize baştan başlayarak tekrar denemeniz gerekmektedir.
3D Secure ödeme sayfasında size gönderilen SMS mesajı bizim tarafımızdan değil doğrudan bankanız tarafından gönderilmektedir. Bu şifreyi girdiğiniz sayfa ise bankanızın kendi sayfasıdır. Girdiğiniz şifreyi sistem kabul etmiyorsa bankanızla görüşüp bilgi alınız.
Kredi kartınızın onaylanıp onaylanmamasına bankanız karar vermektedir. Geri dönen hata mesajlarını bankanız göndermektedir. Eğer kartınız onaylanmıyorsa aşağıdaki nedenlerden birinden olup olmadığını kontrol ediniz. Bu konuyu bankanız ile görüşebilirsiniz.<br/>1) Kredi kartınızın limitinin olup olmadığını kontrol ediniz. <br/>2) Kredi kartı numaranızı, CVC numaranızı ya da son kullanma tarihini doğru girdiğinizden emin olunuz. <br/>3) Kredi kartınızın internet üzerinden yapılan alışverişlere açık olup olmadığını kontrol ediniz. <br/>4) Kredi kartınızın 3D Secure ödeme sistemine açık olup olmadığını kontrol ediniz. <br/>5) Kartınızın bir kredi kartı olup olmadığını kontrol ediniz. Genellikle hesap kartı (ATM Kartı) hataları görülebilir. <br/>6) Kredi kartınınızın son kullanma tarihinin geçmediğine emin olunuz. <br/>7) Kredi kartınız bir ana karta bağlı ise (Ek Kart) sahibi tarafından iptal edilip edilmediğini kontrol ediniz. <br/>8) Kayıp kart başvurusu yaptığınız kartı yeniden kullanmaya çalışmadığınızı kontrol ediniz.

Teslimat Seçenekleri

Dijital bilet, elektronik ortamda oluşturulmuş ve internete bağlı hemen hemen her cihazdan ulaşabileceğiniz, içeriğinde etkinliğe giriş hakkı veren barkod ve QR kodun yer aldığı özel bir bilettir. Bu bilet tipini kağıt biletten daha avantajlı kılan başlıca özellikleri kaybolma, yıpranma, unutma gibi dertleri ortadan kaldırmasıdır. Dijital biletiniz her zaman yanınızda olan mobil cihazınızdan görüntülenebilir. Çevre dostudur ve kağıt biletten daha ekonomiktir.
Maalesef Hayır. Sistemimiz tamamen mobil yani dijital bilet üzerine kurgulanmıştır. Kağıt bilet satmanız veya satın almanız mümkün değildir.
Satın alım yaptığınızda size biletinizi de içeren bir mail gönderiyoruz. Ayrıca biletlerim bölümünden atın almış olduğunuz biletlere istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
Lütfen en kısa zamanda müşteri hizmetlerimize ya da e-posta adresimize konu ile ilgili bilgi veriniz. Biletleriniz en kısa sürede mail adresinize yeniden gönderilecektir.

Etkinlik Girişi

Etkinlik girişinizde size gönderilen ve içerisinde size özel bilet numarasının yazdığı şeklin gösterilmesi gerekmektedir. Bunun için mobil telefonunuza gönderilen emailinizde ki bileti, etkinlik girişindeki kontrol görevlisine göstermeniz yeterlidir. Ya da dijital biletinizi kendiniz basabilirsiniz ve bastığınız kağıdı da getirebilirsiniz.
Herhangi bir anda hesabınız altındaki biletlerim menüsünden o ana kadar satın almış olduğunuz biletleri görebilirsiniz ve biletinizi yazdırabilirsiniz.
Dijital biletin saklanması ve korunması basılı bilette olduğu gibi sizin sorumluluğunuzdadır. Kural olarak sistem giriş kontrolü sırasında geçerli ilk kodu getiren kişiyi içeri alacak, daha sonraki giriş denemelerini kabul etmeyecektir. Biletinizin kopyalandığını düşünüyorsanız bu durumda etkinlik girişinde sizden önce giriş yapılması durumunda içeri giremeyeceğinizi bilmelisiniz. Organizatör kuralları gereği bilet değişimi ve iadesi yapılamamaktadır.
Herhangi bir anda hesabınız altındaki biletlerim menüsünden o ana kadar satın almış olduğunuz biletleri görebilirsiniz ve biletinizi yazdırabilirsiniz. Biletinizin kopyalandığını düşünüyorsanız bu durumda etkinlik girişinde sizden önce giriş yapılması durumunda içeri giremeyeceğinizi bilmelisiniz. Organizatör kuralları gereği bilet değişimi ve iadesi yapılamamaktadır.
Dijital biletin saklanması ve korunması basılı bilette olduğu gibi sizin sorumluluğunuzdadır. Kural olarak sistem giriş kontrolü sırasında geçerli ilk kodu getiren kişiyi içeri alacak, daha sonraki giriş denemelerini kabul etmeyecektir. Telefonunuz arızalandıysa herhangi bir anda hesabınız altındaki biletlerim menüsünden o ana kadar satın almış olduğunuz biletleri görebilirsiniz ve biletinizi yazdırabilirsiniz. Biletinizin kopyalandığını düşünüyorsanız bu durumda etkinlik girişinde sizden önce giriş yapılması durumunda içeri giremeyeceğinizi bilmelisiniz. Organizatör kuralları gereği bilet değişimi ve iadesi yapılamamaktadır.
Biletlerinizin üzerinde sizin adınızın yazması kapıda herhangi bir probleme neden olmayacaktır fakat biletlerinizi arkadaşlarınıza gönderirken karıştırmamanız için isimlerini yazmanızı tavsiye ederiz. Kapıda doğru barkodları göstermeniz içeri girişiniz için yeterli olacaktır.

Diğer Konular

Hayır. Etkinlikleri organizatörler düzenliyor, Exbilet organizatörler ile yaptığı anlaşma sonucu sadece yetkili bilet satış acentası olarak görev yapıyor. Organizasyona ilişkin tüm kurallar, tüm organizatörler tarafından belirlenmektedir ve Exbilet'in hiçbir yaptırım gücü ve sorumluluğu yoktur.
Hayır, bilet fiyatlarını Exbilet belirlememektedir. Bu kullanıcıların, organizatörlerin, sanatçıların, gösteri mekanlarının yetkisindedir, Exbilet'in hiç bir sorumluluğu yoktur.
Hayır. Etkinlikleri organizatörler düzenliyor, Exbilet organizatörler ile yaptığı anlaşma sonucu sadece yetkili bilet satış acentası olarak görev yapıyor. Organizasyona ilişkin tüm kurallar, organizatörler tarafından belirlenmektedir ve Exbilet'in hiçbir yaptırım gücü ve sorumluluğu yoktur.
Etkinlik tarihi değiştiğinde veya iptal olduğunda uygulanacak prosedür kurallar ve anlaşmalar gereği organizatör tarafından belirlenir ve duyurulur. Exbilet de bu iletişimi güçlendirmek için anlaşma gereği bir yükümlülüğü olmamasına karşın elinden gelen gayreti gösterecektir.
Bize ulaşın linkinden ya da çağrı merkezimizden bize ulaşarak çalışma koşullarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. Size hizmet vermekten memnuniyet duyacağız.

Arama Sonuçları